Wczoraj wycieczka do Białegostoku, a dziś... dziś uczniowie klas 1-3 wyruszyli w poszukiwaniu jesieni, wśród malowniczych pól naszej wsi. Bo najfajniejsza lekcja przyrody jest w terenie.
Budżet obywatelski 2023
Bardzo prosimy o oddanie głosu na projekt wiejski nr 2
Dziecko radosne i sprawne – „Ścieżka zdrowia”, kompleks sportowo-zręcznościowy najmłodszym.
Zakup i ustawienie zestawu umożliwiającego aktywność ruchową dzieci w Starej Kamionce.
W głosowaniu mogą brać udział wszyscy mieszkańcy gminy Sokółka (dorośli i dzieci).
„Inwestujemy w przyszłość” - wycieczka do EpiCentrum w Białymstoku
2229 września uczniowie naszej szkoły w ramach projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskiech „Inwestujemy w przyszłość”, uczestniczyli w wyjeździe do EpiCentrum w Białymstoku. Uczniowie klas 1-8 mieli okazję zwiedzać wystawę główną obejmującą kilkanaście obszarów tematycznych z dziedzin takich jak: optyka, transport, telekomunikacja, medycyna, automatyka, robotyka, mechanika oraz wiele innych.
Wizyta w EpiCentrum była dla wszystkich uczestników niezapomnianym przeżyciem, ponieważ jest to miejsce, które sprzyja rozwijaniu zainteresowań, samodzielności i wyobraźni. Podczas rozmów z animatorami oraz poprzez uczestniczenie w eksperymentach, uczniowie poznali wiele zjawisk i procesów, które pozwolą im lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące wokół nas.
MegaMisja
11Dzięki zeszłorocznemu zaangażowaniu uczniów klas 1-3, a także p. Kasi (film zgłoszeniowy do programu:
w obecnym roku szkolnym w ramach zajęć świetlicowych mamy przyjemność realizować zajęcia Fundacji Orange - MegaMisja (program w bieżącym roku łącznie z naszą szkołą realizuje 180 placówek). Wykonaliśmy już 3 zadania, dzięki czemu otrzymaliśmy pierwszą nagrodę w postaci artykułów papierniczych.
Program MegaMisja Fundacji Orange dotychczas trafił do 1250 szkół. Podczas zajęć nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowawcy pracujący w świetlicach pomagają uczniom rozwijać kompetencje medialne, cyfrowe i informacyjne. Najmłodsi uczniowie z klas 1-3 uczestniczą w cyklu zajęć, który ma formę fabularnej bajki. Przez zabawę uczą się:
- jak korzystać z nowych technologii w bezpieczny sposób;
- jak weryfikować źródła informacji;
- jak chronić swoją prywatność;
- jak przestrzegać praw autorskich;
- jak tworzyć i prezentować własne dzieła.
Dzień Głośnego Czytania w Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce
19Z okazji Dnia Głośnego Czytania w Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce było bardzo bajecznie oczywiście dzięki bibliotekarce Pani Krysi Marcinkiewicz (serdecznie dziękujemy).
Tym razem na uczniów klas 1-3 czekały czarodziejskie czapki i peleryny, które dzieci ubrały na początku zajęć. Następnie mali czytelnicy wysłuchali fragmentu książki Justyny Bednarek pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” oraz opowiedzieli też o swoich skarpetkach, które zniknęły w pralkach w tajemniczych okolicznościach. Chętne osoby przeczytały wybrane przez siebie krótkie fragmenty opowiadań o niesfornych skarpetkach. Wszystkim poszło znakomicie!
Uczniowie wykonali także „skarpetkowe medaliony mocy” z papierowych talerzyków przy pomocy mazaków i kredek. Na zakończenie spotkania odbył się „turniej mocy”. Z każdej klasy wyłoniono zwycięzców w rzucie medalionem na odległość, a w wielkim finale – mistrza, jednak każde z dzieci mogło czuć się równie wygrane, gdyż stworzyło piękny i wyjątkowy medalion.
Zajęcia powstały przy współpracy z wychowawczyniami klas.
Europejski Dzień Języków
9Od kilku lat nasza szkoła obchodzi Europejski Dzień Języków przypadający na 26 września. Nauczyciele języków obcych zawsze starają się, aby ten dzień był wyjątkowy. Tym razem rozpoczęliśmy od nauki zwrotu ”dzień dobry” w różnych językach. Następnie obejrzeliśmy prezentację na temat historii święta i różnorodności językowej. Była ona bazą wiedzy do zadań konkursowych. Uczniowie za pomocą telefonów i tabletów logowali się na platformie Kahoot! i zmagali się z quizem wiedzy o językach. Rozwiązywali też krzyżówki, których hasła ukryte były w kodach QR rozmieszczonych na szkolnym korytarzu. Zwycięzcy konkursów zostali nagrodzeni drobnymi nagrodami rzeczowymi. Uczniowie w przyjaznej atmosferze przeczytali też wiersze o różnych krajach oraz nauczyli się podstawowych zwrotów w polskim języku migowym. Na koniec wszyscy uczestnicy zabawy zostali zaproszeni na poczęstunek w stylu angielskiego „five o’clock” – herbatę z mlekiem i ciasteczka.
„Wielka zagadka Misia Uszatka” iTeatr
5„Miś Uszatek” to klasyka polskiej literatury dziecięcej, który stał się inspiracją do powstania sztuki. 27.09.2022r dzieci z oddziału przedszkolnego i ZWP obejrzały online spektakl Teatru Lalek Arlekin w Łodzi „Wielka zagadka Misia Uszatka”. Ta krzepiąca historia o przyjaźni i pomaganiu, pokazała dzieciom model relacji i może stać się baśniowym przewodnikiem.
„Mobilne Laboratorium Przyszłości”
2027 września 2022 r. uczniowie klas 4-8 wraz z nauczycielami uczestniczyli w warsztatach z zakresu edukacji cyfrowej prowadzonych przez ekspertów Instytutu Badań Edukacyjnych.
Mobilne Laboratorium Przyszłości - oznaczony i wyposażony w nowoczesny sprzęt bus przyjechał w dniu dzisiejszym do naszej szkoły. Edukatorzy przeprowadzili z uczniami lekcje w formie warsztatowej.
W ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości” szkoła została wyposażona w nowoczesny sprzęt m.in.: drukarka 3D, gogle VR, mikrokontrolery, aparat cyfrowy wraz z oświetleniem. Pomoce te pozwolą uczniom rozwijać kompetencje przyszłości, realizować własne projekty i doskonalić umiejętności przydatne na nowoczesnym rynku pracy.
Mobilne Laboratoria Przyszłości realizowane są przy wsparciu Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Centrum GovTech.
#LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci, Laboratoria Przyszłości
„Nietypowy pędzel”
Pędzel nie jest niezbędny do malowania, mogli się o tym przekonać uczniowie kl. 2 i 3. 20 września dzieci wykonały barwne, niepowtarzalne prace „Widok z okna” przy użyciu płatków kosmetycznych, gąbki, folii bąbelkowej i aluminiowej, włóczki, patyczków, słomek…
Zajęcia odbyły się w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką”.
Bajeczki w przedszkolu – „Bajka o misiu Zdzisiu, co bał się przedszkola”
Kolejne spotkanie bibliotekarki Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce z maluszkami z Zespołu Wychowania Przedszkolnego SP w Starej Kamionce w ramach cyklu „Bajeczki w przedszkolu” za nami. Miało ono miejsce w ważnym dla dzieci dniu – Dniu Przedszkolaka.
Zajęcia rozpoczęły się od obejrzenia przyniesionych przez bibliotekarkę książek z bajkami dotyczącymi szkoły. Kolejnym etapem było czytanie „Bajki o misiu Zdzisiu, co bał się przedszkola” Ewy Szczepaniak. Dzieci z uwagą wysłuchały historii misia, który rozpoczynał swoją przygodę z przedszkolem i bardzo bał się zostać bez mamy. Maluszki odpowiedziały na pytania bibliotekarki dotyczące wysłuchanej lektury.
Następnie dzieci wzięły udział w zabawie „Podaj balon” – podając sobie balon w rytm oklasków oraz wykonując zadania z wylosowanej karteczki.
Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały w prezencie kolorowe balony, które radośnie podbijały biegając swobodnie po sali.
Zajęcia powstały przy współpracy z wychowawcą ZWP, panią Ewą Warską.
102 rocznica Bitwy nad Niemnem
918 września 2022 r. politycy, samorządowcy, duchowni, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji, a także, harcerze, młodzież i mieszkańcy Sokółki oraz regionu uczcili pamięć żołnierzy, którzy 102 lata temu pokonali bolszewików w Bitwie Niemeńskiej, drugim wielkim starciu wojny 1920 roku. W niedzielnej uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele naszej szkoły: Pani Dyrektor, uczniowie wraz z rodzicami.
Opiekę nad pocztem sztandarowym sprawowały Pani Justyna Siemieniako oraz Pani Anna Rećko.
https://isokolka.eu/sokolka/46675-102-rocznica-zwycieskiej-bitwy-niemenskiej-znowu-mamy-zagrozenia-ze-strony-rosji-foto
IX Sztafeta Niepodległości -102 rocznica Bitwy Niemeńskiej
3916 września 2022 r. uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami z Szkoły Podstawowej nr 3 w Sokółce oddali hołd Bohaterom Bitwy Niemeńskiej. W bieżącym roku sztafetę rozpoczęliśmy w Dąbrowie Białostockiej, gdzie razem z Burmistrzem Dąbrowy Białostockiej Panem Arturem Gajlewiczem i Panem Maciejem Sulikiem z Dąbrowskiego Ośrodka Kultury odśpiewaliśmy hymn i zapłaciliśmy znicze. Następnie odwiedziliśmy miejsca pamięci w Nowym Dworze, Sidrze, Mieleszkowcach Pawłowickich, Kuźnicy, Klimówce. Po ciepłym posiłku w szkole udaliśmy się do Szudziałowa i Kopnej Góry.
Jesteśmy dumni z naszej młodzieży!
Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Sokółce, Pani Burmistrz, Stowarzyszeniu Historycznemu im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej oraz sklepowi Jaskółka za pomoc w organizacji IX Sztafety Niepodległości.
Zapraszamy na Gminne obchody 102 rocznicy Bitwy Niemeńskiej w niedzielę 18 września:
- 11:00 msza w kościele św. Antoniego w Sokółce
- przemarsz na plac pod pomnik Józefa Piłsudskiego + uroczystość patriotyczna
- ok. 13.30 piknik wojskowy pod kinem + grochówka
„W krainie kolorowych kropek” – jesteśmy kreatywni
29Międzynarodowy Dzień Kropki jest świętem kreatywności, odwagi, zabawy, odkrywania talentów, poznawania swoich mocnych stron i umiejętności ich zaprezentowania. W naszej szkole najmłodsi uczniowie od samego rana cieszyli się tym dniem!
Z okazji Dnia Kropki, uczniowie klas I-III już we wtorek mieli kreatywne zajęcia z panią Krystyną Marcinkiewicz z Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce. Na początku dzieci wysłuchały wiersza - zagadki pt. „O kropce”, później obejrzały ekranizację książeczki Petera H. Reynoldsa o Vashti, której przygoda rozpoczęła się od jednej kropki.
Dzieci dowiedziały się, jaką rolę odgrywają kropki w alfabecie Braille'a, którym posługują się niewidomi. Podjęły nawet próbę napisania swojego imienia z wykorzystaniem otrzymanych plansz. Dzieci z zinteresowaniem również połączyły kropki tworzące kontur misia, a następnie pomalowały go metodą pointylizmu, czyli za pomocą wielobarwnych kropek.
15 września uczniowie klasy 1 kolorowali kropeczkowe plecaki, uczestniczyli w różnorodnych zabawach ruchowych. Dzieci z klasy 2 i 3 wykonały kartonowe spinnery, wskazywali cechy utalentowanych osób, prezentowały swoje uzdolnienia.
Wycieczka rowerowa do Bohonik
339 września br. uczniowie klasy szóstej pojechali na wycieczkę rowerową do Bohonik.
Młodzież podczas pobytu w Meczecie poznała historię Tatarów mieszkających na Podlasiu, ich zwyczaje i tradycje; odwiedziła Mizar - tatarski cmentarz.
Dzięki uprzejmości pana Maciej Szczesnowicz oraz pań pracujących w miejscowym Domu Pielgrzyma szóstoklasiści poznali tajniki kuchni tatarskiej . Podczas warsztatów kulinarnych wykonali samsę, czebureki i pierekaczewnik. Kulminacją zajęć była oczywiście wspólna uczta - wszystkie dania były wyśmienite!!!
Pięknie dziękujemy za ciekawe zajęcia i wspaniałą gościnę!!!
Archiwum Aktualności