Andrzejki
28
Listopad z Mickiewiczem!
20Uczniowie pokochali poezję naszego wieszcza narodowego. 14 listopada Julia Głusiecka i Sylwia Woronowicz wzięły udział w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim – „Wolność kocham i rozumiem”, natomiast 28 listopada w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski. Do prezentacji utworów przystąpiło ośmioro uczniów. Informujemy, że ucz. kl. IV - Amelia Szejda oraz ucz. kl. VI - Sylwia Woronowicz zakwalifikowały się do XXV Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Adama Mickiewicza, który odbędzie się 7 grudnia 2023 r. Trzymamy kciuki!!
Jednocześnie gratulujemy wszystkim uczestnikom. Dziękujemy także ucz. kl. VII - Mai Rećko za przygotowanie wspaniałej prezentacji o A. Mickiewiczu oraz uczniom kl. IV i V za przygotowanie inscenizacji na podstawie utworów: „Powrót taty”, „Przyjaciele”. Wielkie brawa!
Wszyscy uczestnicy Szkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Adama Mickiewicza otrzymali upominki przekazane przez Pana Posła Stefan Krajewski.
Dziękujemy bardzo za wsparcie.
🐻 Dzień Pluszowego Misia 🐨🐼
54Duże, małe, kolorowe, puchate, mięciutkie, pluszowe… misie opanowały 27 listopada naszą szkołę. „Przybyły” ze swoimi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć. W ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia dzieci z ZWP, oddziału przedszkolnego oraz klas 1 - 3 poznały m. in. historię pluszowego misia, wskazywały misie - bohaterów powieści, bajek, filmów, piosenek, wykonywały „misiowe” zadania, pląsy i tańce.
Ten dzień był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania ulubionego misia kolegom/koleżankom i możliwość zabawy z pluszakiem.
Chociaż pluszowy miś ma już ponad sto lat cieszymy się, że jest z nami na dobre i złe. Mimo coraz nowocześniejszych i bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Tajemnicze ślady i tropy w lesie
18Las to bardzo ciekawa książka, a znakami, którymi została spisana są także ślady i tropy zwierząt. 24 listopada mogli się o tym przekonać uczniowie klas 1 – 5, którzy uczestniczyli w niecodziennych zajęciach z Panią Leśnik Katarzyną Sobolewską z Nadleśnictwo Supraśl. Podczas spotkania dzieci poszerzyły wiadomości o lesie i jego mieszkańcach. Poznały różnicę pomiędzy tropem i śladem. Pojęcia te często są ze sobą mylone, tymczasem tropy to odciski odnóży zwierząt, zaś ślady to wszelkie znaki pozostawiane na śniegu, ziemi, drzewach, to oznaki żerowania, znakowania terenu i wiele innych. Każde zwierzę pozostawia charakterystyczne ślady i tropy, na podstawie których można rozpoznać dany gatunek.
Wielką atrakcją okazały się przywiezione przez naszego gościa eksponaty leśne. Młodsi uczniowie mieli możliwość stemplowania oraz odrysowywania tropów zwierząt. Wszyscy z ochotą wykonywali te prace, rozpoznając i nazywając wybrane topy.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości były dla uczniów niezwykłą lekcją przyrody.
Serdecznie dziękujemy Pani Kasi za interesujące zajęcia.
Znamy swoje prawa
520 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy oraz Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
Potrzebujesz wsparcia, nie wiesz gdzie uzyskać pomoc?
Możesz skorzystać z telefonów zaufania oraz infolinii. W pełnej anonimowości i dyskrecji, można skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia.
XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
3517 listopada doskonaliliśmy rachunek pamięciowy z zastosowaniem tabliczki mnożenia. Gry dydaktyczne, łamigłówki, stacje zadaniowe, zadania interaktywne sprawiły wiele radości młodszym jak i starszym uczniom.
W 13 edycjij akcji edukacyjnej organizowanej na całym świecie udział wzięło 7411 szkół.
6525 z Polski, 447 z Nigerii, 154 z Chorwacji, 108 z Filipin,
25 z Ukrainy, 24 z Pakistanu, 20 z Łotwy, 15 z Litwy,
13 z Rumunii, 12 z Ghany, 7 z Czech, 7 z Wielkiej Brytanii,
5 z Kenii, 5 z Meksyku, 3 z Bośni i Hercegowiny, 3 z Egiptu,
3 z Irlandii, 3 z Republiki Południowej Afryki, 2 z Bangladeszu,
2 z Kamerunu, 2 z Włoch, 2 z Mołdawii, 2 z Rwandy,
2 z Turcji, 1 ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, 1 z Albanii,
1 z Angoli, 1 z Azerbejżdanu, 1 ze Szwajcarii, 1 z Hiszpanii,
1 z Indii, 1 z Jordanii, 1 z Liberii, 1 z Lesotho,
1 z Maroko, 1 Mozambik, 1 z Peru, 1 z Kataru, 1 z Serbii,
1 z Arabii Saudyjskiej, 1 ze Sierra Leone, 1 z Tanzanii,
1 z Urugwaju, 1 z Zambii.
#DzieńTabliczkiMnożenia
Warsztaty tkackie
1414 listopada 2023 r. uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w niecodziennych zajęciach przeprowadzonych przez pracownice Sokólskiego Ośrodka Kultury Panią Sylwię Nowakowską oraz tkaczkę krajek i twórczynię ludową Panią Edytę Wiśniewską.
Spotkanie składało się z dwóch modułów. W części merytorycznej młodzi warsztatowicze poznali sylwetkę Eleonory Plutyńskiej i dowiedzieli się, dlaczego jej działania były tak istotne dla tradycji lokalnej, a także globalnej.
W części warsztatowej, po wprowadzeniu teoretycznym, wszyscy uczestnicy z ogromnym zaangażowaniem tkali na małych krosnach dywaniki z gałganków. Jak im poszło? Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Serdecznie dziękujemy za inspirujące warsztaty.
Zajęcia odbyły się w ramach projektu pt. „Latające dywany Eleonory Plutyńskiej (1886-1969)” realizowanego przez Sokólski Ośrodek Kultury w ramach grantu pozyskanego od Fundacji BGK w programie „Dzieci Kapitana Nemo, IV edycja 2023”.
Finałem działania będzie wspólne przekazanie dywaników do lokalnego schroniska.
W ramach współpracy z Sokólskim Ośrodkiem Kultury w latach wcześniejszych uczniowie naszej szkoły uczestniczyli również w projektach: „Geniusz z Cimoszki – Józef Marcinkiewicz – najwybitniejszy polski matematyk XX wieku”, „Zapanować nad światłem. Sokółczanin Piotr Lebiedziński 1860-1934”.
XI Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej
614 listopada 2023 r. dziesięcioosobowa grupa uczniów naszej szkoły, wzięła udział w XI Festiwalu Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej zorganizowanym przez Szkołę Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce. Uczniowie wykonali dwie piosenki „Polska to mój kraj” i „11 Listopada”. Gratulujemy występu małym artystom!
Serdeczne podziękowania składamy Pani Justynie Siemieniako za przygotowanie uczniów i sprawowanie nad nimi opieki podczas festiwalu.
Biblioteka - tu kwitnie wyobraźnia
8W naszej szkole w październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Była to dobra okazja do promocji czytelnictwa i zaprezentowania nowości wydawniczych zakupionych w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W tym roku hasło przewodnie to: "BIBLIOTEKA SZKOLNA: MOJE SZCZĘŚLIWE MIEJSCE, W KTÓRYM KWITNIE KREATYWNOŚĆ I WYOBRAŹNIA”. Z tej okazji w bibliotece został ogłoszony konkurs polegający na wykonaniu kolażu ilustrującego hasło przewodnie. Wśród wielu pięknych prac nagrodzono drobnym upominkiem oraz punktami z zachowania te najpiękniejsze i najbardziej zgodne z tematem konkursu.
Oto wyniki konkursu:
1 kategoria kl. 1-3:
I miejsce -Aurelia Recko kl. 2
II miejsce Nikola Kuryłowicz kl.2
2 kategoria kl. 4-5:
I miejsce Julia Głusiecka kl. 5
II miejsce Amelia Szejda kl. 4
III miejsce Maja Jakimik kl. 4
3 kategoria klas 6-8
I miejsce Sylwia Woronowicz kl. 6
II miejsce Gabriela Głusiecka kl.7
III miejsce Jakub Krawiel kl. 6
wyróżniono prace Mai Rećko i Kingi Chomutnik z kl. 7
Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestnikom i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!
Obchody Narodowego Święta Niepodległości
1310 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Przedszkolaki, uczniowie klas 1-3 oraz 7 przypomnieli zebranym, dlaczego obchodzimy to bardzo ważne, dla każdego Polaka Święto.
Uroczystość zorganizowano w ramach realizacji 16 zadania („Do hymnu!") z II. modułu („Tu jest moje miejsce”) Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy".
Śniadanie Daje Moc!
30Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu uczniowie mają energię do nauki i zabawy, lepiej koncentrują się podczas zajęć. Wiedzą o tym również nasze dzieci z ZWP, oddziału przedszkolnego, klas 1-3 oraz uczniowie klas starszych, wszyscy bowiem z ogromnym zaangażowaniem włączyli się do akcji Dzień Zdrowego Śniadania, w ramach obchodów Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania oraz realizacji 16 zadania („Savoir vivre przy stole") z III. modułu („Kocham, lubię, szanuję”) Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy".
Młodzi kucharze wspólnie przygotowali zdrowe śniadania, które wyglądały kolorowo i bardzo apetycznie. Na stołach królowały pyszne i pożywne kanapki, tortille, pasta jajeczna, sałatka owocowa, jajecznica z warzywami. Były też mleko, kakao, soki… - słowem wszystko, co mieści się w kategorii „zdrowej żywności”. Zapach „pyszności” roznosił się po całej szkole. Wspólne przygotowywanie i spożycie posiłku było dla uczniów wspaniałą zabawą, integracją podczas prac grupowych. Wszyscy wyszli bogatsi o wiedzę na temat zdrowego odżywiania, kulturalnego zachowania przy stole oraz nowe doświadczenia kulinarne.
Wierzymy, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i szkole.
STEAM w naszej szkole!
12Metoda edukacji, która polega na samodzielnym tworzeniu i projektowaniu lekcji oraz budowaniu współpracy między nauczycielami i uczniami.
S - Science - nauka
T - Technology - technologia
E - Engineering - inżynieria
A - Arts - sztuka
M - Mathematics- matematyka
Wszystkie te elementy udało nam się połączyć podczas omawiania dramatu „Dziady" A. Mickiewicza. Współpraca nauczycieli oraz zaangażowanie uczniów pozwoliły na zorganizowanie STEAM-owych dni w naszej szkole. Uczniowie kl. VII na j. rosyjskim rozmawiali o przyjaźni między Puszkinem i Mickiewiczem, a także o pewnych podobieństwach w ich twórczości. Czytali także (w oryginale) „Bajkę o rybaku i złotej rybce". Na geografii musieli określić miejsce akcji „Dziadów cz. II", zastanowić się nad tym, którędy wówczas „biegły" granice naszego państwa. Sięgnęli także do biografii naszego wieszcza. Matematyka była niezwykle twórcza i kreatywna. Siódmoklasiści musieli obliczyć wymiary kaplicy cmentarnej - miejsca, w którym odbywały się dziady. Podzieleni na grupy wykonali modele tego budynku w skali 1:250. Na j. polskim kl. VII zaaranżowała nastrój rodem z utworu Mickiewicza. Zasłonięte okna, blask świec oraz czytanie dramatu z podziałem na role. Na zakończenie uczniowie zapoznali się z fragmentem dzieła w j. angielskim i próbowali go przetłumaczyć. Emocjom nie było końca!
Pamiętamy!
6Kolejne spotkania z edukatorem Muzeum Jeńców Wojennych za nami.
Uczniowie kl. VII podczas lekcji online zapoznali się z działalnością AK. Młodzież dokonała także interpretacji utworu pt. „Z głową na karabinie" oraz zapoznała się z życiorysem autora - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Klasa VI dowiedziała się, czym było Powstanie Warszawskie, kiedy wybuchło, ile czasu trwało oraz jak się skończyło.
„Dzieci w Powstaniu Warszawskim"
76 listopada 2023 r. uczniowie kl. 4 i 5 wzięli udział w zajęciach online prowadzonych przez edukatora Muzeum Jeńców Wojennych.
Jesienna obserwacja przyrody
7W bieżącym roku szkolnym dzieci z ZWP, oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas 1-3 uczestniczą w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Klasa w Terenie”, którego głównym celem jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu. Mamy to szczęście, że nasza szkoła jest położona w malowniczym miejscu. Korzystając z pięknej aury dzieci wyruszyły na spacer, połączony z obserwacją przyrody i zbieraniem jesiennych darów natury, które zostały wykorzystane w kąciku przyrody. W ten sposób zostało zrealizowane 1 zadanie ww. projektu.
#SzkołaPamięta2023
2230 października 2023 r. delegacja społeczności naszej szkoły odwiedziła miejsce pamięci zmarłych na skraju wsi Stara Kamionka. Uczniowie wraz z nauczycielami rozpoczęli tym samym kolejny rok akcji #szkołapamięta oraz w zrealizowali zadanie 13 z modułu II - „Dzień wspomnień i zadumy" w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”.
Inicjatywa ta ma na celu nawiązanie do polskiej tradycji świąt zadusznych, w której wspominamy zarówno naszych bliskich zmarłych, jak i tych, którzy zapisali się w historii tej ogólnonarodowej jak i lokalnej.
Uczniowie klasy VII wraz z Panią Dyrektor Joanną Gejdel, Panią Moniką Gil - Klim oraz Panem Sławomirem Aniśko posprzątali miejsce pamięci na Starym Wiejskim Cmentarzu, zapalili znicze, postawili kwiaty i pomodlili się w intencji wszystkich zmarłych mieszkańców Starej Kamionki i okolic.
Dziękujemy Pani Burmistrz Ewie Kulikowskiej za pomoc w organizacji przedsięwzięcia.
„Nie bandyci, nie numery - Nasi Bohaterowie! Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej"
Zbliża się listopad i bardzo ważne Święto Narodowe, przy tej okazji warto zatrzymać się na chwilkę i wspomnieć ludzi, których już z nami nie ma, ludzi, którzy walczyli o Polskę. Tym razem - Powstańcy!
27 października klasa VII uczestniczyła w niezwykle cennej lekcji online - pt. „Nie bandyci, nie numery - Nasi Bohaterowie! Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej".
Zwierzęta kochamy, więc im pomagamy
Samorząd uczniowski serdecznie zaprasza do udziału w zbiórce karmy i akcesoriów dla zwierząt z sokólskiego schroniska dla zwierząt. Do 10 listopada przynosimy do szkoły:
* dobrą jakościowo karmę suchą i mokrą
*akcesoria: miseczki, smycze, obroże, drapaki, legowiska, zabawki
*tekstylia, np. koce, narzuty, dywaniki, poszewki na pościel, prześcieradła, itp.
OKAŻMY SWE WIELKIE
Archiwum Aktualności