Światowy Tydzień Pieniądza za nami. Od 21 do 25 marca uczniowie klas 1, 5 i 8 brali udział w X. edycji kampanii z zakresu edukacji finansowej.
Hasło tegorocznej edycji „Zadbaj o swoją przyszłość, mądrze zarządzaj pieniędzmi”, podkreśla konieczność budowania finansowej przyszłości przy jednoczesnym mądrym myśleniu o swoim kapitale.
Pierwszoklasiści oglądając filmy edukacyjne poznali historię pieniądza, dowiedzieli się gdzie, kiedy i po co powstały pierwsze banki oraz prześledzili proces produkcji monet w Mennicy Polskiej. Uczniowie orientują się również w sposobach dokonywania opłat bezgotówkowych. Zabawa w sklep pozwoliła dzieciom przećwiczyć umiejętności planowania wydatków, dokonywania zakupów, zaś różnorodne gry online - usprawnić wykonywanie obliczeń pieniężnych.
Uczniowie klasy piątej i ósmej rozmawiali między innymi na temat skąd banki biorą pieniądze oraz bezpieczeństwa podczas wykonywania operacji bankowych. Wyjaśniali pojęcia związane z finansami, np. oszczędności, kredyt, lokata, inflacja, mennica, promocja a przecena, bank i parabank oraz wiele innych. Z zainteresowaniem uczestniczyli w dyskusji, wiedząc że wkrótce będą posługiwać się kartami płatniczymi czy innymi formami płatności. W ramach podsumowania uczniowie wykonali gazetkę oraz grali w kalambury i Monopoly.
Wszyscy uczniowie wynieśli z zajęć cenną naukę, że warto zadbać o swoją przyszłość poprzez mądre zarządzanie pieniędzmi.
Global Money Week (GMW) – Światowy Tydzień Pieniądza jest coroczną międzynarodową kampanią informacyjną na rzecz dbania o to, by dzieci i młodzież od najmłodszych lat zyskiwały świadomość finansową i stopniowo rozwijały wiedzę, umiejętności, postawy i nawyki niezbędne do podejmowania racjonalnych decyzji finansowych i docelowo uzyskały finansowy dobrostan i finansową odporność.
Katarzyna Rabiczko