21 lutego zakończyliśmy karnawał w naszej szkole. Samorząd Uczniowski zaproponował, aby uczniowie mogli się poczuć jak nauczyciele przebierając się za nich. Niektórzy nawet się w nich wczuli i mogli poprowadzić lekcję. Kadra nauczycieli trochę się nam odmłodziła, aby dobrze przeżyć czas Wielkiego Postu. 40 dni szybko minie, a my z entuzjazmem będziemy patrzeć jak rośnie nam nowe pokolenie Belfrów.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
22Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to ciekawe i nietypowe święto. W Polsce obchodzimy je od 2005 roku, jednak zostało ustanowione w 1999 roku przez UNESCO.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego w naszej szkole jest celebrowany przez cały tydzień.
21 lutego 2023 r. uczniowie z klas I-III zmagali się na wesoło z językiem polskim. W trzech grupach (Wiosenne rzeżuszki, Chyże jaszczurki, Grzeczni chuligani) rozwiązywali zagadki i zadania z gramatyki języka polskiego.
Tego dnia warto zwrócić szczególną uwagę, na to, w jaki sposób mówimy, na przykład czy robimy to poprawnie. Wiele języków ojczystych umarło na przestrzeni wieków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to idealna okazja, aby zadbać o nasz język ojczysty.
Jak robić to na co dzień?
Warto pamiętać o tych kilku kwestiach:
- Regularnie czytaj: Czytanie utrwala poprawność językową. Dodatkowo to wspaniały sposób spędzania czasu,
- Słownik nie gryzie: Pamiętaj, że zawsze możesz sięgnąć po słownik. W dzisiejszych czasach możesz go znaleźć w internecie i nie trzeba go specjalnie kupować,
- Przecinki są istotne: Źle postawiony przecinek lub jego brak, może kompletnie zmienić sens zdania. Warto o to zadbać,
- Pamiętaj o ortografii i gramatyce: To bardzo ważne dla żywotności języka. Dzięki temu przetrwa on w niezmienionej formie przez wiele lat.
Dzieci z klas I-III i oddziału przedszkolnego w "Fikolandzie"
7520 lutego 2023 r. w ramach kończącego się karnawału, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Centrum Zabaw Fikoland w Białymstoku. Celem wycieczki było zacieśnienie więzi emocjonalnych pomiędzy dziećmi, integracja grupy, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania w miejscach publicznych, rozwijanie motoryki dużej i małej. W czasie pobytu w „Fikolandzie” dzieci mogły do woli korzystać ze wszystkich atrakcji, jakimi dysponuje centrum zabaw. Dwie godziny zabawy w sali, w której znajdowały się różnorodne przeszkody i miejsca do aktywności, minęły bardzo szybko. Dzieci były zachwycone tym miejscem, a uśmiech z ich twarzy nie zniknął do końca dnia.
Ostatki czas zacząć...
1116 lutego rozpoczęliśmy ostatni tydzień karnawału Dniem Postaci Filmowych, z seriali i bajek. Mamy nadzieję, że drugi semestr upłynie nam jak film i przez ten czas będziemy się czuć jak w bajce.
Stypendia Burmistrz Sokółki
3Sześcioro uczniów naszej szkoły otrzymało Stypendia Burmistrz Sokółki za wysokie wyniki w nauce.
Gratulujemy!
VI Powiatowy Festiwal Piosenki Walentynkowej
We wtorek 14 lutego, uczennice klasy VI Kinga Chomutnik i Maja Rećko wzięły udział w VI Powiatowym Festiwalu Piosenki Walentynkowej w Zespole Szkół Zawodowych im E. Orzeszkowej w Sokółce. Gratulujemy dziewczynom odwagi i wspaniałego występu.
Mamy Mistrza Słówek!
Kolejny już rok szkolny uczymy się słownictwa angielskiego z wykorzystaniem platformy LINGOS.PL. Ośmioro uczniów z klas 5-8 wzięło udział w konkursie języka angielskiego „Zostań Mistrzem Słówek", do którego przystąpiło kilka tysięcy młodych ludzi z całej Polski. Wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze i wykazali się znajomością materiału słownikowego znacznie wykraczającego poza program ich klasy.
Największe gratulacje należą się Gabrieli Głusieckiej, która w grupie wiekowej klas 6-7 zajęła I MIEJSCE! Brawo, brawo, brawo . Gabrysia otrzymała edukacyjne nagrody ufundowane przez organizatora, firmę LINGOS i sponsora, wydawnictwo EDGARD JĘZYKI OBCE oraz upominki przygotowane przez szkołę. Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono imienne dyplomy, drobne gadżety i oczywiście nagrody w postaci oceny i punktów wpływających na ocenę zachowania. Jeszcze raz gratulujemy zwyciężczyni i wszystkim uczniom chcącym poszerzać wiedzę i umiejętności językowe. Życzymy dalszych sukcesów!
Miło nam też zakomunikować, że Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Bitwy Niemeńskiej w Starej Kamionce kolejny raz otrzymała Certyfikat Innowacyjnej Szkoły.
Walentynki
16Dzień 14 lutego chyba jest znany dla wszystkich przez osobę św. Walentego, który szczególnie patronuje osobom zakochanym. Samorząd Uczniowski uczcił ten dzień w naszej szkole organizując dyskotekę, a podczas lekcji gościła tematyka nawiązująca do ww. święta.
Ten piękny dzień wszystkim nam uświadomił, że kochać drugiego człowieka trzeba zawsze.
Walentynki - święto miłości
914 lutego obchodzimy jedno z najpiękniejszych świąt roku - Walentynki. O tym różano - czekoladkowym święcie, które każdego roku staje się coraz bardziej nie tylko świętem zakochanych, opowiadała uczniom klasy I i III bibliotekarka z Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce.
Na początku zajęć pani Krysia zadała dzieciom pytanie: Czym jest miłość? Uczniowie podawali różne odpowiedzi, ale wszyscy zgodnie stwierdzili, że miłość jest wtedy, kiedy się kogoś bardzo bardzo bardzo lubi.
Później, jak to na zajęciach bibliotecznych, dzieci poznały książki o tematyce walentynkowej, mówiące o uczuciach. Wszystkie bardzo się spodobały młodym czytelnikom. Następnie wysłuchali informacje o walentynkach - o ich historii, pochodzeniu, tradycjach walentynkowych, a także o tym, że walentynki mają swój polski odpowiednik w postaci Nocy Świętojańskiej. Uczniowie dowiedzieli się także o tradycjach tego święta w innych krajach.
Po części literacko - informacyjnej dzieci wykonały kartki walentynkowe, korzystając z przygotowanych przez bibliotekarkę kart, które pokolorowały i przyozdobiły naklejkami i tasiemkami. Powstały piękne i kolorowe prace. Na zakończenie spotkania dzieci dostały od bibliotekarki drobne upominki.
Zajęcia powstały przy współpracy z wychowawcą klasy I, panią Beatą Giełażyn.
#walentynki #walentynki2023 #walentynkiprezent #walentynkiwbibliotece
Cudowny świat kosmosu
12Co to jest kosmos? Co można znaleźć w kosmosie? Co to jest czarna dziura? Na te i inne pytania dzieci z Oddziału Przedszkolnego i Zespołu Wychowania Przedszkolnego odpowiedziała bibliotekarka z Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce na zorganizowanych przez siebie zajęciach.
Na początku dzieci z wielkim zainteresowaniem obejrzały książki o tematyce kosmicznej przyniesione przez bibliotekarkę. Następnie przedszkolaki próbowały odpowiedzieć na pytanie czym jest kosmos. Maluszki szukając odpowiedzi obejrzały przygotowane przez bibliotekarkę plansze przedstawiające elementy związane z kosmosem, np. planety, pojazdy kosmiczne.
Po części literacko - informacyjnej nadszedł czas na zabawy ruchowe. Na początku dzieci udawały startujące rakiety kosmiczne - dzieci swobodnie biegały po sali. Kolejną zabawą była „Podróż kosmiczna” - przedszkolaki naśladowały ruchami opowiadaną przez bibliotekarkę historię. Podczas zabaw salę przedszkolną wypełnił gwar i śmiech dzieci. Spotkanie zakończyło się rozdaniem maluchom słodkich niespodzianek.
Zajęcia powstały przy współpracy z wychowawcą ZWP, panią Ewą Waraksa.
Uczniowie kl. 8 na wycieczce w Warszawie
2009.02.2023 r. uczniowie kl. 8 wraz z opiekunami p. M. Chociej i M. Klim udali się na wycieczkę do Warszawy.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego .Jest to najwłaściwsze miejsce aby zapoznać się z historią stolicy Polski oraz historią II wojny światowej. Z zainteresowaniem przyglądaliśmy się jak żyli ludzie w czasie trwania wojny, z czym się zmagali, jakie mieli problemy. Historia jest smutna ale prawdziwa, uczy pokory oraz pozostawia głębokie wrażenie i refleksję.
Dzień zakończyliśmy w Teatrze Buffo, gdzie z przyjemnością oglądaliśmy musical „Romeo i Julia".
Podsumowując: był to bardzo udany i pouczający czas.
Wycieczka klas IV-VI do Sokółki
10Dnia 09 lutego 2023 r. uczniowie klas IV-VI odwiedzili Muzeum Ziemi Sokólskiej oraz Budynek Tyzenhauza. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się kim był Antoni Tyzenhauz, a także zwiedzili salę ze strojami z XVIII wieku, mieli również okazję, żeby obejrzeć czasową wystawę nt. Nauczycieli Tajnego Nauczania.
Młodzież wzięła także udział w warsztatach ceramicznych - rzeźbienie zwierząt z gliny. Punktem wycieczki, który cieszył się największym zainteresowaniem wśród uczniów był pobyt w Studiu Qultura. Młodzież zapoznała się ze specjalistycznym sprzętem, chętne osoby nagrały swoje wypowiedzi, przetworzyły je i odsłuchały. Dzięki uprzejmości Pana Michała, uczestnicy spotkania mogli spróbować swoich sił w skomplikowanym procesie komponowania utworów muzycznych.
Wszystko zaczyna się od kropli
9Trwa zima. A jak zima to śnieg. A jak śnieg to woda. Tym razem właśnie o wodzie przygotowała zajęcia Pani Krysia, bibliotekarka z Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce dla dzieci z oddziału przedszkolnego.
Na początku, po wysłuchaniu wiersza Michała Jankowiaka pt. „Woda, czyli wszystko zaczyna się w chmurach”, dzieci wypowiadały się na temat sposobów wykorzystania wody. Padło wiele poprawnych odpowiedzi.
Następnie przedszkolaki rozwiązywały wodne zgadywanki. Pierwsza polegała na odpowiednim ułożeniu przy chmurkach kropel z cyferkami i literkami. Kolejnym zadaniem były „Kaczuszki” - przedszkolaki układały na planszy kaczuszki tak, aby płynęły w stronę, którą pokazuje strzałka. Były również kropelkowe puzzle - maluchy ułożyły obrazek przedstawiający kroplę. Przedszkolaki świetnie poradziły sobie z wszystkimi zadaniami.
Następnie dzieci wykonały prace plastyczne: połączyły kropeczki i pokolorowały powstały z nich obrazek – kropelkę. Dzieci bawiły się w zabawę ruchową KAŁUŻE, RZEKI, MORZA: swobodnie biegały po sali, na hasło KAŁUŻE dobierały się w pary, tworząc niewielkie kółko, na hasło RZEKI - brały się za ręce tworząc rząd, a na hasło MORZE - wszystkie dzieci brały się za ręce tworząc jednocześnie wielkie koło. Zabawie towarzyszyło dużo śmiechu i radości.
Na zakończenie przedszkolaki dostały w prezencie bańki mydlane, za sprawą których cała sala utonęła w śmiechu i mydlanych banieczkach.
Zajęcia powstały przy współpracy z wychowawcą Oddziału Przedszkolnego, panią Danutą Szumińską.
Uczniowie klas 1-3 na spektaklu "Calineczka"
808.02.2023 r. w kinie „Sokół” uczniowie klas 1-3 obejrzeli przedstawienie „Calineczka” w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa.
Atrakcyjne widowisko słowno - muzyczne było oparte na motywach baśni Hansa Christiana Andersena. Aktorzy wspaniale oddali charakter postaci, w które się wcielali. Piękna sceneria, barwne stroje, ciekawe teksty przeplatane były rytmicznymi piosenkami i tańcem. Bajka dostarczyła wszystkich młodym widzom nie tylko rozrywki, ale miała także duże walory wychowawcze. Uczyła akceptacji, wytrwałości w dążeniu do celu i wiary w to, że dobro pokona zło.
Spektakl wszystkim bardzo się podobał.
Dzień Pozytywnego Myślenia
2Jak reagować na krytykę? Jak organizować dni, aby były pozytywne? Na te i inne pytania o empatię i tolerancję szukali odpowiedzi uczniowie klasy I wraz z Panią Krystyną, bibliotekarką z Filii bibliotecznej w Starej Kamionce.
Na wstępie zajęć dzieci zastanawiały się, co według nich, znaczy pozytywne myślenie. Dzieci podawały przykłady - akceptowanie siebie, radzenie sobie z negatywnymi opiniami ze strony innych osób. Następnie pierwszaki obejrzały przyniesione przez bibliotekarkę książki o tematyce życzliwości i akceptacji.
Po zapoznaniu się z literaturą dzieci wysłuchały i obejrzały prezentację o pozytywnym myśleniu, z której dowiedziały się jak radzić sobie z krytyką, jakie są pozytywne nawyki i jak nauczyć się optymizmu.
Ostatnią częścią zajęć było ćwiczenie, podczas którego pierwszoklasiści, na kartce podzielonej na dwie części, zapisywali po lewej stronie i, co w sobie lubią, a po prawej - czego w sobie nie lubią. Po zakończeniu ćwiczenia dzieci stwierdziły, że mimo iż znalazły sporo swoich cech pozytywnych, dużo prościej było im znaleźć w sobie cechy negatywne oraz, że na szczęście negatywne cechy łatwo jest zmienić w pozytywne.
Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od bibliotekarki w prezencie kolorowe bloczki karteczek, aby mogły każdego dnia planować pozytywne rzeczy.
Zajęcia powstały przy współpracy z wychowawcą klasy I, panią Beatą Giełażyn.
W krainie dźwięków
3Pierwsze po feriach spotkanie bibliotekarki z Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce z dziećmi z Zespołu Wychowania Przedszkolnego SP w Starej Kamionce upłynęło pod znakiem muzyki.
Na początku dzieci wysłuchały wierszy o instrumentach Wandy Chotomskiej ze zbioru „Wszystko gra.” Następnie na planszy przedstawiającej różne rodzaje instrumentów przedszkolaki pokazywały instrumenty, o których czytała wcześniej bibliotekarka.
Kolejnym elementem zajęć była zabawa ruchowa. Bibliotekarka wygrywała na tamburynie rytm, a dzieci biegały swobodnie po sali. Gdy muzyka cichła, wydawała maluszkom polecenia, które miały wykonać np. stać na jednej nodze, chwycić się za uszy. Zabawie i śmiechom nie było końca. Na zakończenie dzieci urządziły minikoncert.
Zajęcia powstały przy współpracy z wychowawcą ZWP, panią Ewą Waraksa.
Przedszkolaki wiedzą, jak być bezpiecznym
15Starsze dzieci odpoczywają od szkoły, a dzieci z ZWP oraz oddziału przedszkolnego świetnie się w niej bawią i uczą...
26 stycznia przedszkolaki odwiedziły Panie Policjantki, które przypomniały dzieciom zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu.
Wizyta u policjanta
5W pierwszy wtorek ferii (24.01.2023 r.) pani Krysia, bibliotekarka z Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce zorganizowała zajęcia dla dzieci z Zespołu Wychowania Przedszkolnego. Dzieci dokładniej poznawały zawód policjanta.
Na początku dzieci obejrzały książeczki z policjantem w roli głównej, przyniesione przez bibliotekarkę. Wszystkie bardzo spodobały się maluchom. Po wysłuchaniu wiersza pt. „Policjant” ze zbioru „Poznaję zawody” Doroty Strzeminskiej-Więckowiak dzieci opowiedziały, czym zajmuje się policjant, jakie są jego atrybuty.
Następnie przedszkolaki obejrzały plansze o bezpieczeństwie na drodze i rozwiązały przygotowane przez bibliotekarkę zagadki. Kolejnym elementem zajęć było rozwiązywanie policyjnych łamigłówek. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały kolorowe balony i odblaski.
Zajęcia powstały przy współpracy z wychowawcą ZWP, panią Ewą Waraksa.
Sukcesy naszych uczniów
20 stycznia 2023 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Sokółce rozstrzygnięto Konkurs plastyczny „Magia świąt w moim domu”.
Laureatami ww. przedsięwzięcia zostali również uczniowie naszej szkoły:
W kategorii przedszkole:
II miejsce: Igor Kucharewicz (oddział przedszkolny)
W kategorii cz. kl. I-III:
II miejsce: Oliwia Kucharewicz (kl. 2)
Wyróżnienie: Maja Jakimik (kl. 3)
W kategorii cz. kl. IV-VI:
II miejsce: Sylwia Woronowicz (kl. 5)
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy uczestniczyli w ww. konkursie!
Szczegóły:
Archiwum Aktualności