Jak reagować na krytykę? Jak organizować dni, aby były pozytywne? Na te i inne pytania o empatię i tolerancję szukali odpowiedzi uczniowie klasy I wraz z Panią Krystyną, bibliotekarką z Filii bibliotecznej w Starej Kamionce.
Na wstępie zajęć dzieci zastanawiały się, co według nich, znaczy pozytywne myślenie. Dzieci podawały przykłady - akceptowanie siebie, radzenie sobie z negatywnymi opiniami ze strony innych osób. Następnie pierwszaki obejrzały przyniesione przez bibliotekarkę książki o tematyce życzliwości i akceptacji.
Po zapoznaniu się z literaturą dzieci wysłuchały i obejrzały prezentację o pozytywnym myśleniu, z której dowiedziały się jak radzić sobie z krytyką, jakie są pozytywne nawyki i jak nauczyć się optymizmu.
Ostatnią częścią zajęć było ćwiczenie, podczas którego pierwszoklasiści, na kartce podzielonej na dwie części, zapisywali po lewej stronie i, co w sobie lubią, a po prawej - czego w sobie nie lubią. Po zakończeniu ćwiczenia dzieci stwierdziły, że mimo iż znalazły sporo swoich cech pozytywnych, dużo prościej było im znaleźć w sobie cechy negatywne oraz, że na szczęście negatywne cechy łatwo jest zmienić w pozytywne.
Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od bibliotekarki w prezencie kolorowe bloczki karteczek, aby mogły każdego dnia planować pozytywne rzeczy.
Zajęcia powstały przy współpracy z wychowawcą klasy I, panią Beatą Giełażyn.
#dzienpozytywnegomyslenia #pozytywnemyslenie