Zwyciężczynią konkursu fotograficznego pt.: „Zaczytane ferie”, zorganizowanym przez bibliotekę szkolną, została Kinga Stupak.
Serdecznie gratulujemy i życzymy jak najwięcej przyjemnych chwil z książkami!
Martyna Zakrzewska
Zwyciężczynią konkursu fotograficznego pt.: „Zaczytane ferie”, zorganizowanym przez bibliotekę szkolną, została Kinga Stupak.
Serdecznie gratulujemy i życzymy jak najwięcej przyjemnych chwil z książkami!
Martyna Zakrzewska
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu.Warsztaty, pogadanki i prezentacje dotyczące ww. kwestii zostały prowadzone stacjonarnie z młodszymi klasami, a starszymi - zdalnie.
„Muzyka łagodzi obyczaje” - tak mówi stare porzekadło, mogły się o tym przekonać dzieci z Zespołu Wychowania Przedszkolnego podczas spotkania z p. bibliotekarką z Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce. Tematem spotkania była właśnie muzyka i instrumenty muzyczne.
Na początku przedszkolaki wysłuchały wiersza Jana Brzechwy pt. „Chrząszcz” - o brzęczącym chrząszczu i wole, który także chciałby brzęczeć tak jak on. Poznały również bajkę pt. „Kultowa kapela” - o autkach, które założyły i grały w rockowej kapeli o nazwie „Ciężki kawałek metalu”.
W nawiązaniu do lektury dzieci obejrzały plansze przedstawiające instrumenty muzyczne oraz dowiedziały się czym różni się fortepian od pianina, altówka od skrzypiec oraz poznały rodzaje gitar. Kolejnym elementem spotkania było wyklejanie przez przedszkolaki plasteliną obrazka przedstawiającego instrumenty muzyczne.
Na koniec dzieci miały możliwość zagrać na niektórych instrumentach.
#muzykalagodziobyczaje #przedszkolakilubuainstrumentymuzyczne #superzabawa #muzyka
Beata Giełażyn
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy I uczestniczą w zajęciach rozwijających umiejętności i kompetencje cyfrowe.
Podczas cotygodniowych spotkań pierwszoklasiści poprzez zabawę poznają podstawy kodowania, programowania i robotyki. W I półroczu ćwiczyli swoje umiejętności z wykorzystaniem m.in. maty do kodowania, aplikacji internetowych poświęconych kodowaniu i programowaniu. Poznali zasady działania i programowali roboty: Ozobot EVO oraz Photon. Uczniowie pracowali również na specjalnych zestawach LEGO Education SPAKE PRIME 45680, które umożliwiają projektowanie oraz programowanie konstrukcji opartych na silnikach, czujnikach oraz inteligentnej kostce. Budowali roboty według własnej wyobraźni i kreatywności.
Podczas zajęć „Kodujemy i programujemy” dzieci poznając nowoczesne technologie jednocześnie rozwijają umiejętności logicznego myślenia, pracy zespołowej i współpracy, zdolności manualne, konstruktorskie, wyobraźnię przestrzenną, przygotowują się do samodzielnej nauki w przyszłości, rozwijają pasje, kształtują cierpliwość i dokładność.
Katarzyna Rabiczko
Mimo, że mamy ferie w ZWP nie ma nudy.
Beata Giełażyn
W ramach realizacji styczniowego modułu Międzyszkolnego Projektu Przyrodniczego „Z przyrodą za pan brat” „Przyjaciele Natury” z naszej szkoły poznali i utrwalili wiadomości dotyczące ptaków zimujących w Polsce oraz sposobów dokarmiania ich zimą. Dzieci wspólnie przygotowały poczęstunek dla skrzydlatych przyjaciół. Uczniowie kl. I wykonali mini karmniki według własnych pomysłów, klasy II i III – karmnik oraz kule tłuszczowe, które zostały rozwieszone na krzewach i drzewach wokół szkoły.
Opieka nad ptakami w czasie zimy daje dzieciom poczucie jedności z przyrodą, uczy szacunku, troski o słabszych i potrzebujących. Będzie to dla nich doskonała lekcja odpowiedzialności i systematyczności.
Dzięki dokarmianiu ptaki mają szansę przetrwać zimę, a wiosną odwdzięczyć się nam pięknym śpiewem. Teraz pozostaje już tylko obserwować, kto odwiedzi nasze ptasie stołówki?
Katarzyna Rabiczko
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym.
Szczegóły: https://www.facebook.com/events/434481978371860/
,,Babuniu, Dziadziuniu, w dniu Waszego święta,
życzenia składają Wam wszystkie wnuczęta...”
Dzień Babci i Dziadka jest jednym z najmilszych dni w roku, kiedy można przeżyć chwile radości w gronie najbliższych, złożyć podziękowania za wiedzę i tradycję, którą przekazują starsze pokolenia. To doskonała okazja do wyrażenia ukochanym seniorom wdzięczności za ich miłość i troskę.
Ze względu na sytuację epidemiczną, w tym roku obchody tego wyjątkowego święta w naszej szkole przybrały nieco inną formę. Dziadkowie nie mogli przybyć do szkoły, by obejrzeć występy swoich ukochanych wnucząt, jednak dzieci z ZWP oraz klas 0-3 przygotowały dla Nich wyjątkową niespodziankę - recytowały wiersze, śpiewały piosenki, wykonały laurki.
Zapraszamy kochane Babcie i Dziadków do obejrzenia niespodzianki, którą przygotowały dzieci z ZWP oraz klas 0-3:
Katarzyna Rabiczko
Serdecznie zachęcamy do czytania książek w ferie zimowe oraz do kreatywnej twórczości.
Martyna Zakrzewska
Escape room –„Mitologiczny pokój zagadek" okazał się strzałem w dziesiątkę podczas systematyzowania wiadomości dotyczących mitologii greckiej. Uczniowie – zgodnie z instrukcją – zaczęli od wylosowania boga greckiego oraz znalezienia swojego atrybutu. Następnie poszukiwali kopert z zagadnieniami, które zostały ukryte w sali. Wykonując kolejne zadania: rozwiązywali krzyżówkę, łączyli frazeologizmy ukryte pod kodami QR z ich znaczeniami, opisywali obrazek ułożony z patyczków, odpowiadali na pytania odczytane w lusterku, odszukali pytanie ukryte na obrazie Breugla za pomocą długopisu UV i odpowiedzieli na nie, a także, posługując się szyfrem Cezara, odczytali ukryte słowa. Ile emocji:):)
Anna Edyta Rećko
Niedługo ferie zimowe. W związku z tym bibliotekarka z Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce zorganizowała zajęcia odnośnie bezpieczeństwa na feriach w ZWP.
Przedszkolaki wysłuchały bajki N. Usenko pt. „Zimowe zabawy”, dzieci opowiadały jak Kubuś Puchatek i jego przyjaciele spędzali dzień na zimowych zabawach oraz jakie zimowe rozrywki one lubią. Bibliotekarka pokazała maluchom plansze przedstawiające zasady bezpieczeństwa na feriach oraz omówiła przedstawione na nich reguły.
Zajęcia zakończyły się rozdaniem dzieciom odblasków, które przedszkolaki obiecały umieścić na swoich kurtkach lub plecakach.
Beata Giełażyn
#bezpieczneferie2022 #bezpiecznyodpoczynek #bezpieczneferiezimowe
Jak wiadomo z zimowymi opadami śniegu bywa różnie, dlatego dla spragnionych białego szaleństwa w ramach zajęć sensorycznych wykonaliśmy sztuczny śnieg z mąki ziemniaczanej i pianki do golenia. 18 stycznia do zajęć dołączyły po raz pierwszy dzieci z ZWP.
Beata Giełażyn
17 stycznia 2022 r. przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji oraz Straży Miejskiej w Sokółce spotkali się z uczniami naszej szkoły. Podczas wizyty funkcjonariusze rozmawiali z dziećmi o ich bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku. Ferie zimowe to przede wszystkim czas relaksu i zabawy, ale niestety wtedy też dochodzi do wielu wypadków spowodowanych lekkomyślnością młodych ludzi. Mundurowi informowali dzieci o zagrożeniach, na jakie są narażone bawiąc się na podwórku bez opieki osoby dorosłej. Zwracali uwagę na niebezpieczeństwa związane z zabawą w pobliżu zbiorników wodnych, przestrzegając przed niebezpieczeństwem, jakie niesie za sobą wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne. Takie wizyty są także doskonałą okazją, by po raz kolejny przypomnieć najmłodszym o obowiązku noszenia elementów odblaskowych, co jest bardzo ważne zwłaszcza w okresie zimowym.
Oto najważniejsze zasady bezpiecznego zimowego wypoczynku:
17 stycznia 2022 r. dzieci z ZWP wyrażały swoje emocje te złe i te dobre, bardzo dobrze im poszło.
Beata Giełażyn
Od 24 stycznia do 4 lutego będą trwały tegoroczne ferie zimowe. Na czas odpoczynku od nauki, z myślą o uczniach, nasze placówki przygotowały mnóstwo atrakcji.
Klasa VIII spróbowała swoich sił w grze strategicznej stworzonej w oparciu o wydarzenia historyczne z okresu II wojny światowej.
Czy wiecie, że w tamtym czasie polscy lotnicy zdali swój historyczny egzamin?
303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki – dywizjon lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.
W bibliotece szkolnej dostępna jest książka autorstwa Arkadego Fiedlera- dzieło poświęcone pierwszemu okresowi działań bojowych myśliwskiego dywizjonu 303.
Zachęcamy także do obejrzenia genialnego filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=QDtJ-MZFyZQ
Anna Edyta Rećko
14 stycznia uczniowie klasy I i klas IV – VIII obchodzili Światowy Dzień Logiki (World Logic Day, WLD). WLD to międzynarodowa inicjatywa, która została ustanowiona w 2019 roku przez UNESCO oraz International Council for Philosophy and Human Sciences. Wydarzenie obchodzone jest 14 stycznia, w rocznicę urodzin Alfreda Tarskiego (1901-1983) i rocznicę śmierci Kurta Gödla (1906-1978), uczonych uznawanych za jednych z najważniejszych przedstawicieli logiki w historii. Uczniowie rozwiązywali łamigłówki zaczerpnięte ze stron internetowych (np. Zabawy z Archimedesem, Ekspedycja matematyczna, TECHPEDIA) oraz wykorzystując pomoce dydaktyczne np. Punktowce, Przekładanki (zapałczana arytmetyka), Głowołamacze, Pusy czy memory. Logiczne myślenie to umiejętność analizowania i wyciągania trafnych wniosków oraz dostrzeganie związków przyczynowo-skutkowych, jednocześnie jest niezależna od stopnia posiadanej wiedzy teoretycznej. Przygotowane zagadki i łamigłówki połączyły naukę z dobrą zabawą, która jest podstawową aktywnością każdego dziecka! Gratulujemy wszystkim za podjęcie wyzwania!
12 stycznia 2022 r. dzieci z ZWP świetnie się bawiły na zajęciach związanych z zimą, a szczególnie o bałwanku, którego kochają wszyscy.
Beata Giełażyn
#zimajestsuper #dziecikochajazimę #wszyscykochająbałwanki
Czy wiecie, ile czasu potrzeba, żeby zbudować średniowieczny gród? Klasa V zrobiła to w 60 minut.
Gród – średniowieczna osada obronna oznaczająca domostwa, gospodarstwo lub wczesne miasto – otoczona wałem, murem lub ostrokołem.
Anna Edyta Rećko
Ciekawostka: Zamek w Malborku jest największym średniowiecznym zamkiem w Europie.
https://www.youtube.com/watch?v=GEHHW6JoRM4
5 stycznia 2022 r. w ZWP odbyły się pierwsze zajęcia z bibliotekarką z Filii bibliotecznej w Starej Kamionce.
Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się jak należy dbać o zwierzęta zimą i jak je można dokarmiać. Dzieci wysłuchały wiersza M. Tokarczyk „Czym karmić ptaki?". Obejrzały również kolorowe plansze dotyczące zasad dokarmiania zwierząt i ptaków. Były również zagadki związane z pogodą.
Na koniec dzieci miały możliwość pobawić się w Słońce i Śnieżynki. Na hasło „Słońce wychodzi zza chmurki”, dzieci pozostawały bez ruchu. Wygrywało dziecko, które jako jedyne pozostało w grze. Zabawa bardzo się spodobała przedszkolakom, było dużo emocji.
Dziękujemy za bardzo interesujące i wartościowe zajęcia.
Beata Giełażyn
#dokarmianiezwierzat #przedszkolakilubiazime
Powered by aSc EduPage