Wrzesień jest miesiącem świadomości chorób nowotworowych dzieci i młodzieży, w związku z tym 23.09.2021 r. cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Bitwy Niemeńskiej w Starej Kamionce wzięła udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Dzień Piżamy – obudź w sobie Anioła”.
Dzień Piżamy to przede wszystkim dzień zwrócenia uwagi na zdrowie i empatię. Dlaczego piżama? - ponieważ to standardowe ubranie chorych przebywających na oddziałach onkologicznych. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły przebrani w tym dniu w piżamy lub jakąś jej część, z hasztagiem #Piżama, okazali wsparcie wszystkim najmłodszym pacjentom i ich rodzinom.
Przy okazji w klasach przeprowadzono zajęcia o tematyce prozdrowotnej. Tego dnia zbierano również pieniądze do wcześniej przygotowanej puszki.
Z dumą stwierdzamy, że udało nam się zebrać 630,65 zł. Wpłacona na konto Fundacji „Gdy Liczy się Czas” kwota zostanie przeznaczona na zakup pomp (oddział Onkologii, Hematologii i Transplantologii USzD w Lublinie) oraz rehabilitację dzieci.
Cieszymy się, że mogliśmy chodź w niewielkim stopniu przyczynić się do pomocy chorym dzieciom.
Serdecznie dziękujemy za każdą „symboliczną złotówkę”.
Wierzymy, że dobre uczynki wracają z podwójną mocą!
Pomaganie uskrzydla!
Katarzyna Rabiczko
Poniższy tekst pochodzi z FB Fundacji „Gdy Liczy się Czas”
Oto 6 faktów, których możesz nie wiedzieć o raku wieku dziecięcego.
Średni wiek rozpoznania raka u dzieci to 6 lat.
Pomyśl o sześciolatkach, których znasz. Co oni robią? Chodzą do szkoły i uczą się czytać. Bawią się z przyjaciółmi i chodzą na przyjęcia urodzinowe. Żaden sześciolatek – ani dziecko w każdym wieku – nie powinien martwić się pobytami w szpitalu, operacjami i lekami, które często powodują, że czujesz się gorzej, a nie lepiej. Jednak taka jest ponura rzeczywistość dzieci walczących z rakiem wieku dziecięcego.
80% dzieci chorych na raka jest diagnozowanych w późnym stadium choroby.
W przeciwieństwie do wielu rodzajów nowotworów dorosłych, nie ma zalecanych badań przesiewowych w kierunku raka u dzieci w celu wczesnego wykrycia. Większość dzieci diagnozuje raka wieku dziecięcego dopiero po pojawieniu się objawów. Niestety oznacza to, że większość dzieci jest diagnozowana po rozprzestrzenieniu się choroby, co sprawia, że choroba jest trudniejsza w leczeniu i wymaga bardziej intensywnego, a zatem bardziej toksycznego leczenia.
W ciągu ostatnich 40 lat liczba diagnoz raka u dzieci wzrosła o 24%.
Dwie trzecie dzieci chorych na raka będzie cierpieć z powodu przewlekłych problemów zdrowotnych.
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wyniki leczenia wielu rodzajów raka u dzieci uległy poprawie. Niestety standardowe opcje leczenia — chemioterapia i radioterapia — pozostają wysoce toksyczne, zwłaszcza dla szybko rosnących i rozwijających się ciał dzieci i młodzieży. Tak więc, chociaż jest więcej osób, które przeżyły raka w dzieciństwie, ⅔ z tych osób, które przeżyły, będzie żyć z długotrwałymi problemami zdrowotnymi z powodu leczenia, które miało uratować im życie, a jedna czwarta z nich będzie miała poważne, a nawet zagrażający życiu powikłania.
W ciągu dwóch dekad tylko cztery nowe leki zostały zatwierdzone przez FDA specjalnie na raka u dzieci.
Cytując słowa dyrektora generalnego ACCO Ruth Hoffman: „To zadziwiające i niepokojące, że dziecko, u którego dzisiaj zdiagnozowano AML [ostrą białaczkę szpikową], będzie traktowane w taki sam sposób, w jak moja córka 32 lata temu”.
Jeśli wyniki dla dzieci chorych na raka mają nadal się poprawiać i jeśli chcemy, aby osoby, które przeżyły raka w dzieciństwie, żyły bez problemów zdrowotnych przez całe życie, niezwykle ważne jest, abyśmy nieustannie naciskali na nowe i mniej toksyczne opcje leczenia raka u dzieci.
Źródło: https://www.acco.org/blog/6-facts-about-childhood-cancer/