Wycieczka klas 1 - 3 do Majątku Howieny
1192 czerwca uczniowie z klas 1-3 uczestniczyli w wycieczce do miejscowości Pomigacze. Zwiedziliśmy gospodarstwo agroturystyczne „Majątek Howieny”. Pierwsze kroki skierowaliśmy ku zwierzętom. Mogliśmy podziwiać małpy, papugi, strusie, świnki morskie, kangury i wiele innych zwierząt. Mieliśmy okazję również zobaczyć zabytkowe auta i motocykle. Uczestniczyliśmy w grach i zabawach ruchowych – zespołowych oraz indywidualnych. Każdy mógł spróbować wydoić (sztuczną) krowę. Po zabawach, wspólnie zasiedliśmy przy ognisku. Na koniec uczestnicy wycieczki otrzymali pamiątkowe „Dyplomy Sołtysowej".
Justyna Siemieniako
Zajęcia w Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce z okazji Dnia Dziecka
271 czerwca 2021 roku w Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce odbyły się zajęcia z okazji Dnia Dziecka.
Na początku dzieci, w towarzystwie warzywnych Słodziaków, wysłuchały wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Później dzieci wykonały prace plastyczne - rysowały i wyklejały przy pomocy plasteliny swoje ulubione warzywa i owoce. Powstałe prace można oglądać w bibliotece.
Po pracach plastycznych przyszła pora na zabawy ruchowe. Pierwsza - „Kolorowe piłeczki” poległa na tym, że dzieci reagują odpowiednim zachowaniem na dany kolor piłeczki: zielona - dzieci kucają, żółta - kucają, pomarańczowa - swobodnie biegają.
Kolejna zabawa - „Skaczę jak..., biegam jak...” bardzo spodobała się dzieciom. Na planszach A4 wydrukowane są polecenia np.: skacz z nogi na nogę jak małpka, stań na jednej nodze jak żuraw. Rozłożone są na podłodze, każde dziecko rzuca piłeczką i wykonuje zadanie z planszy którą trafi.
Ostatnią zabawą były „Latające dywany”. Dzieci podzielone na dwie grupy miały za zadanie na małych ręcznikach, dywanikach „dolecieć” do mety i wrócić. Wesołej zabawie i śmiechom nie było końca.
Zajęcia zakończyły się wręczeniem drobnych upominków i słodkim poczęstunkiem.
Beata Giełażyn
Dzień Dziecka i Sportu klas IV - VIII
14Uczniowie klas starszych zaraz po powrocie do nauki stacjonarnej mieli okazję na spędzenie wspólnego czasu z koleżankami i kolegami oraz nauczycielami podczas obchodów Dnia Dziecka. Dzień rozpoczęli od seansu w sokólskim kinie, gdzie obejrzeli nagrodzony Oskarem film animowany pt. „Co w duszy gra”. Po kinie wszyscy udali się nad zalew w Sokółce. Czas nad wodą uczniowie spędzili aktywnie: jeżdżąc na rolkach, spacerując, bawiąc się na placu zabaw oraz tańcząc. Ostatnim punktem dnia było miasteczko ruchu drogowego, gdzie odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Policji oraz Panią Burmistrz - Ewą Kulikowską. Dzień jak najbardziej zaliczamy do udanych!
Martyna Zakrzewska
Światowy Dzień Bez Tytoniu
Co roku, 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Uczniowie kl. II i III również postanowili włączyć się w obchody tego święta, m.in. przygotowując plakaty, o tematyce antynikotynowej.
Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób. Jeśli nie zostaną podjęte pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad 8 milionów ludzi!
Palenie i używanie tytoniu a COVID-19
Naukowcy są zgodni – zarówno osoby palące papierosy, jak i wapujące (używające papierosów elektronicznych i ich nowatorskich wyrobów), znacznie ciężej przechodzą infekcje koronawirusem. Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą ciężkiego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących.
Na całym świecie około 780 milionów ludzi twierdzi, że chce rzucić palenie, ale tylko 30% z nich ma dostęp do narzędzi, które mogą pomóc im przezwyciężyć fizyczne i psychiczne uzależnienie od tytoniu. WHO oraz jej partnerzy chcą zapewnić ludziom narzędzia potrzebne do podjęcia skutecznej próby rzucenia palenia.
https://www.youtube.com/watch?v=g-_pV79OIHY Co się dzieje, gdy palisz papierosy?
Rzucenie palenia przynosi natychmiastowe i długoterminowe korzyści zdrowotne:
Już po 20 minutach od rzucenia palenia spada tętno.
W ciągu 12 godzin poziom tlenku węgla we krwi wraca do normy.
W ciągu 2–12 tygodni poprawia się krążenie i czynność płuc.
W ciągu 1-9 miesięcy ustępują kaszel i duszność.W ciągu 5–15 lat ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu porównywalnego do osób niepalących.
W ciągu 10 lat śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy.
W ciągu 15 lat ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie, jak u niepalących.
https://www.youtube.com/watch?v=-ObsKKsOhnk Co się stanie, gdy rzucisz palenie?
Źródło:
https://www.gov.pl/web/wsse-poznan/swiatowy-dzien-bez-tytoniu-2021, https://www.gov.pl/web/psse-wysokie-mazowieckie/informacja-medialna---swiatowy-dzien-bez-tytoniu-2021
Katarzyna Rabiczko
Uważaj na kleszcze!
Okres wiosenny to czas wzmożonej aktywności kleszczy. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sokółce apeluje, by podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu chronić się przed tymi pajęczakami. Szczególnie należy uważać w lasach, parkach i działkach rekreacyjnych.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi z profilaktyki chorób odkleszczowych.
Dzień Pszczoły
2525 maja dzieci z Zespołu Wychowania Przedszkolnego w Starej Kamionce uczestniczyły w zajęciach w Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce. Tematem spotkania był Dzień Pszczoły.
Na początku dzieci obejrzały książki oraz plansze odnośnie pszczół, wysłuchały bajki „Pszczółka Skrupułka” Antoona Kringsa – o przygodach wesołej pszczoły i jej spotkaniu z Krasnalem Ogrodowym Hopsa-sa. Następnie przedszkolaki dowiedziały się jak powstaje miód i opowiedziały, dlaczego go lubią.
Kolejnym etapem zajęć było kolorowanie obrazków ze znaną i lubianą przez wszystkie dzieci Pszczółką Mają. Powstały kolorowe i wesołe obrazki.
Po kolorowankach przyszedł czas na zabawy ruchowe. Jako pierwsze były „PSZCZELE WYŚCIGI” – dzieci podzielone na dwie grupy musiały pokicać z jednego końca toru na drugi, zabrać pozostawione tam pszczoły i wrócić na początek toru. Obie drużyny fantastycznie poradziły sobie z zadaniem.
Kolejną zabawą był „PAJAK I PSZCZOŁY”. Jedno z dzieci było pająkiem, który drzemał a pozostałe dzieci bzycząc biegały po sali. Na hasło PAJĄK WYCHODZI NA ŁOWY zastygały bez ruchu a dziecko-pająk sprawdzało, czy ktoś się nie porusza. Ten, kto się poruszył trafiał do „pajęczyny” – miejsca z boku sali, oczekując na zakończenie zabawy. Wygrywała ta osoba, która została złapana, jako ostatnia.
Ostatnią zabawą była „KRÓLOWA PSZCZÓŁ”. Dzieci chodziły wokół krzesełek, których było o jedno mniej niż dzieci. Na sygnał dzieci musiały zając miejsce na krzesełku. Odpadało to, które nie znalazło dla siebie miejsca w chwili podania hasła. Zabawie i radości nie było końca.
Dzieci zmęczone, ale i zadowolone odebrały na zakończenie zajęć pamiątkowe dyplomy oraz zakładki do książek oraz zapozowały do wspólnego zdjęcia.
Zajęcia powstały we współpracy z panią Krysią z biblioteki.
Beata Giełażyn
Dzień Rodziny – zajęcia biblioteczne w ZWP
418 maja gościliśmy Panią Krysię Marcinkiewicz z Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce. Tematem spotkania był Dzień Rodziny.
Na początku dzieci wysłuchały wiersza pt. „Nasza rodzinka” ze zbioru „Nasza rodzina” Anny Edyk, oraz opowiadały o swoich rodzinach. Kolejnym elementem były rymowane zagadki, które opisywały poszczególnych członków rodziny oraz dopasowywanie obrazków i napisów przedstawiających babcię, dziadka, mamę, tatę, siostrę i brata. Przedszkolaki doskonale poradziły sobie z zadaniem. Ostatnim elementem zajęć było przygotowanie laurek dla mamy i taty. Dzieci stworzyły piękne i kolorowe prace.
Zajęcia zakończyły się wspólnym zdjęciem.
Beata Giełażyn
Kocham Cię, Mamo!
8Prawdopodobnie nie ma drugiej takiej osoby, która miałaby tak niesamowity wpływ na nasz rozwój, nieustannie dbałaby o nasze zdrowie i zawsze starała się sprostać wszystkim potrzebom. Nikt inny nie może przyjść do głowy, kiedy myśli się o prawdziwym strażniku naszego życia, który czuwa nad nami 24 godziny na dobę – ten opis dotyczy oczywiście wszystkich mam. Wysiłek, jaki wkładają w wychowanie swoich dzieci, jest niezmierzony, dlatego codziennie powinniśmy być im za to wdzięczni.
Na całym świecie obchodzi się Dzień Matki, aby mali i duzi mogli odpowiednio podziękować swoim rodzicielkom.
Uczniowie klasy 2 i 3 również pamiętają o swoich kochanych Mamusiach. W czasie zajęć plastyczno - technicznych samodzielnie wykonali tulipany (orgiami) oraz laurki. Przygotowali również muzyczną niespodziankę, do obejrzenia której zapraszamy wszystkich.
Katarzyna Rabiczko
Zajęcia na basenie kl. 2 - 3
11Jak ryby w wodzie czują się nasi uczniowie z kl. 2 i 3 uczestnicząc w bezpłatnej nauce pływania. Po dłuższej przerwie w związku z pandemią koronawirusa, zajęcia zostały wznowione 21 maja.
Zajęcia na pływalni miejskiej OSiR w Sokółce to nie tylko możliwość nabycia podstawowych umiejętności pływania, ale również rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej, zachęcanie do systematycznego uprawiania sportu w czasie wolnym od nauki oraz wdrażanie do prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach prowadzonych na basenie, bez względu na poziom umiejętności i sprawności fizycznej.
Warto podkreślić, że pływanie jest postrzegane jako sport najbardziej wszechstronny i bezpieczny, doskonale wpływa na sprawność wszystkich układów anatomicznych człowieka i przyczynia się do podnoszenia ogólnej wydolności organizmu. W sposób szczególny wpływa na ogólny rozwój i sprawność dzieci. Liczne badania wyraźnie wskazują, że „mali pływacy” mają lepszą koordynację ruchową, są bardziej sprawni, wykazują się większą odwagą od „niepływających” rówieśników. Wykazano również, że ćwiczenia w wodzie i pływanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania i korygowania wad postawy.
Katarzyna Rabiczko
Integracja klasy 1
118 maja w ramach integracji grupowej klasa 1, oderwała się od codziennych zajęć lekcyjnych. Dzień zaczęliśmy od zjedzenia wspólnego śniadania. Przy okazji mówiliśmy, dlaczego jest ważne spożywanie wspólnych posiłków. Wykonaliśmy pracę plastyczną – w czasie tworzenia dzieł, systematycznie się wymienialiśmy pracami. W ten sposób każdy mógł coś dołożyć od siebie do pracy innych. Czytaliśmy również tekst z serii fundacji „Światełko dla dzieci”. Podsumowaniem omawianego tekstu była rozmowa na temat sytuacji w klasie. Na koniec naszego spotkania zagraliśmy w gry ruchowe.
Justyna Siemieniako
Międzyszkolny Projekt Przyrodniczy "Z przyrodą za pan brat" - moduł 9
43„Przyjaciele Natury” z klasy 3 i 2 w ramach majowego zadania projektowego „Z przyrodą za pan brat” tym razem „doświadczyli zjawiska elektrostatyki”. Na wstępie zajęć, po odkodowaniu hasła, uczniowie próbowali własnymi słowami opisać, czym jest elektrostatyka. Następnie oglądając prezentację i filmy, zdobyli obszerną wiedzę z danego zakresu. Najwięcej jednak radości sprawiło dzieciom przeprowadzenie prostych doświadczeń fizycznych z wykorzystaniem kartek papieru, folii, balonów, plastikowych rurek, magnesów… Dzięki praktycznemu działaniu uczniowie dokładniej zrozumieli, na czym polega zjawisko elektrostatyki.
„Przyjaciele Natury” zgodnie ocenili, że zajęcia bardzo im się podobały.
Katarzyna Rabiczko
W bibliotece wszystko zdarzyć się może
1011 maja klasy 1-3 odwiedziła Pani Krystyna Marcinkiewicz z Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce. W ramach Tygodnia Bibliotek (w tym roku obchodzony pod hasłem „ZNAJDZIESZ MNIE W BIBLIOTECE”) nasz gość zorganizował nam zajęcia literacko - eksperymentalne pt. „W bibliotece wszystko zdarzyć się może - kosmos w słoiku".
Justyna Siemieniako
Powrót Superbohaterów
26Od poniedziałku 17 maja do szkoły w trybie hybrydowym wrócili uczniowie klas IV-VIII.
Uczniowie klasy IV, podczas porannej matematyki na świeżym powietrzu, przypominali sobie wiadomości o ułamkach zwykłych odpowiadając na pytania z kolejnych stacji zadaniowy. Dokonywali również pomiaru boiska wykorzystując różne przyrządy, a następnie porównywali swoje obliczenia.
Klasa VI, pierwszego dnia po długiej nieobecności, postanowiła spędzić wspólnie z wychowawcą czas w swoim gronie piekąc gofry. Wypiekami poczęstowali stęsknionych za nimi nauczycieli, pracowników szkoły oraz kolegów i koleżanki.
Dzień zaliczamy do bardzo udanych zarówno jeśli chodzi o spotkania jak i smakołyki.
Martyna Zakrzewska
Nasza szkolna kwietna łąka
19Łąki kwietne w ogrodach cieszą się coraz większą popularnością. To naturalne kompozycje kwiatów i traw, które prezentują się niezwykle wdzięcznie. Stanowią wyjątkowo modny i praktyczny pomysł na ogrodową aranżację. Łąki nie wymagają tyle wysiłku w utrzymaniu co trawnik, a nade wszystko nie potrzebują tak intensywnego nawadniania i nawożenia. Stwarzają też idealne miejsce dla motyli, pszczół i innych ważnych dla środowiska owadów. Są więc wyborem nie tylko estetycznym, ale też ekologicznym.
Uwzględniając te wszystkie walory, 12 maja uczniowie klas 1-3 wysiali mieszanki kwiatów na przyszkolnej rabatce. Teraz czekamy aż nasza szkolna łąką wyrośnie i zakwitnie.
Katarzyna Rabiczko
Pomagamy dla Kamila
6Uczennice klasy ósmej ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Bitwy Niemeńskiej w Starej Kamionce oraz Szkolny Klub Wolontariusza ,,Pomagam, bo lubię" zainicjowały akcję charytatywną pomocy Kamilowi - chłopakowi z Sokółki, który po wypadku samochodowym jest sparaliżowany i wymaga długotrwałej oraz kosztownej rehabilitacji. Akcja polega na tym, iż podczas uprawiania dowolnej aktywności fizycznej spaceru, przebieżki czy przejażdżki na rowerze, rolkach lub nartorolkach liczymy zrobione kilometry na podstawie krokomierza lub aplikacji treningowej np. Adidas Runing, Sport Tracker, GPS Sport Tracker, RuningAp, MapMyRun, Relive i innych. Organizatorzy akcji zaproponowali wpłatę 1 złotówki za każdy rozpoczęty kilometr aktywności fizycznej, którą należy wpłacić na wskazane konto. Dodatkowo wszyscy uczniowie, którzy włączyli się w akcję mogą liczyć na super oceny z wychowania fizycznego.
W charytatywną pomoc Kamilowi bardzo aktywnie włączyła się liczna społeczność uczniowska wszystkich klas oraz sami nauczyciele i rodzice.
Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji: ,,Pomagamy dla Kamila".
Piotr Zaręba
Majowe święta
3Maj, to szczególny miesiąc dla naszej Ojczyzny. Uczniowie w czasie zajęć dydaktycznych poznali/przypomnieli najważniejsze fakty z dziejów Rzeczypospolitej.
1 maja: Święto Pracy – Międzynarodowy Dzień Ludzi Pracy
Międzynarodowe Święto Pracy zostało ustanowione przez Drugą Międzynarodówkę w 1891 r. dla upamiętnienia protestu robotników w Chicago z 1886 roku, krwawo stłumionego przez policję. W Polsce jest świętem państwowym od 1950 roku. W okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, święto 1 maja było obchodzone bardzo uroczyście. Tego dnia odbywały się pochody, wiece i zgromadzenia, w których udział często był obowiązkowy. Dziś 1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Święto zostało wprowadzone na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. Tego samego dnia obchodzony jest też Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Data 2 maja na święto Dnia Flagi nie została jednak wybrana przypadkowo. Chodziło o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski (założenie 2 maja 1945 roku biało-czerwonej flagi na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie, przez polskich żołnierzy zdobywających stolicę hitlerowskich Niemiec), wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. Popularne stało się noszenie w Dniu Flagi kokardy narodowej. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie.
3 maja: Święto Konstytucji Trzeciego Maja – 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Określa m.in. najważniejsze zasady jego funkcjonowania.Konstytucja 3 Maja była pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie, regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uchwalony 3 maja 1791 r. akt prawny powstał przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska, zawierał wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 maja m.in. zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto.
Niestety nie udało się jej wprowadzić, ponieważ już 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór Polski i nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy Europy. Konstytucja miała jednak wielkie znaczenie w czasach rozbiorów. Przypominała Polakom, co potrafili razem osiągnąć, była elementem pamięci narodowej.
Katarzyna Rabiczko
Międzyszkolny Projekt Przyrodniczy "Z przyrodą za pan brat" - moduł 8
8„Przyjaciele Natury” z klasy 3 wykonali kwietniowe zadanie z Międzyszkolnego Projektu Przyrodniczego „Z przyrodą za pan brat”. Uczniowie poznali dwa terminy z zakresu nauk przyrodniczych: rośliny nasienne, rośliny cebulowe. Na podstawie planszy demonstracyjnej, wspólnie omówili budowę tulipana. Z zaangażowaniem wykonali ćwiczenia interaktywne. Trzecioklasiści wysłuchali oraz obejrzeli ilustracje do opowiadania „O żółtym tulipanie” M. Różyckiej. W ramach utrwalenia realizowanego materiału rozwiązali zagadki tematyczne, memory itd. Uczniowie (zgodnie z podaną przez nauczyciela instrukcją) założyli "domową hodowlę roślin w butelce”. Teraz cierpliwie czekamy na efekty ich pracy.
Katarzyna Rabiczko
Archiwum Aktualności